BAZI AYETLERİ OKUMAK ZARARLI MI ?

0
297

İnsanlara gönderilen en büyük lütuf kuran-ı kerimdir. İnsanlar doğru ve güzel olan her şeyi kuran dan öğrenebilirler. Kuran-ı kerim insanlara yol göstermek için indirilmiştir. Peygamberimiz ve kuran-ı kerim gelmeden önce insanlar büyük bir sapkınlık içinde yaşamaktaydılar ve yüce rabbimiz insanlara peygamberimiz ile birlikte kutsal kitabımız olan kuran-ı kerim i göndermiştir. İnsanlar her konuda kuran-ı kerimden faydalanmışlardır. Allah a ne kadar şükretsek azdır.

Yüce rabbimiz bize kötülüklerden korunmak için okunması gereken ayet ve duaları da göndermiştir. Kötülükler de yine yüce rabbimizin izni doğrultusunda gerçekleşir ancak insanlar dua ederek bunlardan korunabilir ve Allah bunun için bize kutsal kitabımızı göndermiştir, insanlar bol bol dua edip şükretsinler diye. Yoksa yüce rabbimizin bizim dualarımıza ihtiyacı yoktur. O her şeyden münezzehtir. İnsanlar okusun öğrensin diye indirilmiştir.

Bolca dua etmek ALLAH ın isimlerini zikretmek hiçbir sayıya tabi tutulmamıştır. Yüce Allah ı yüceltmek ve şükretmek için yapılan zikirler oldukları için kimseye hiç ir zararı yoktur. Zarar vermesinin aksine faydası vardır, çünkü Allah ın isimlerinin hepsinin bir anlamı vardır ve insanlar bunları sürekli okuyarak kendilerine fayda sağlamıştır. Yüce rabbimiz her şeyi insanoğlunun önüne sermiştir, faydalansınlar diye. Allah ın isimlerinin zikredilmesi de bir şükür duasıdır. Bu yüzden yüce Allah ın isimlerini zikretmek ve dua etmek kimseye zarar vermez. İsteyen herkes ne kadar isterse okuyabilir ve zikredebilir.

Esmalar ise, belli zamanlara ve sayılara tabi tutulmuşlardır. Ne zaman ne kadar okunacağına ise, ilim sahibi insanlar belirlemiştir. Her şeyde nasıl bir kurallar zinciri var ise, esmalarda da uyulması gereken kurallar vardır ve bu kurallar yine ilim sahibi insanlar tarafından belirlenmiştir. Her esmanın bir anlamı ve dua şekli vardır, bunlara uyulmadan yapılan ve okunan dualar olsun esmalar olsun okuyan kişiye ağır gelebilir ve taşımayabilir. Bu yüzden ilim sahibi insanlar her kişiye belli sayılarda esmalar verir okusunlar diye, yeni başlayan kişilere verilen esma sayısı , sürekli esmaları zikreden kişilerden farklı olacaktır. Aynı sayıda çekerse bu okuyan kşiye fayda değil zarar verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here