BÜYÜ GÜNAH MIDIR ?

0
225

Büyünün insanların elde etmeye güçleri yetmediklerinde kullandığı ve doğaüstü güçleri kullandığı bir yöntemdir. Çok eski tarihlerde Babil halkının harut ve marut adli iki melekten gizli bilgiler ve daha birçok şey öğrendikleri rivayet edilmektedir. Ancak bu iki melek her zaman uyarmışlardır bu insanları, ‘’ biz ancak sini denek için gönderildik, sakın sihir yapıp ta inkarcılardan olmayın ‘’ diyerek uyarmışlardır. İnsanoğlu bu merak ve hırsını yenemediği için büyü yolunu sürekli kullanmaya başlamış ve bu büyü yapımı yaygınlaşmıştır.

Dinimizde büyünün yeri vardır ve kabul edilmiştir. Ancak insanlara zarar verecek ve insanların arasını bozmak için yapılan büyülerin yanı sıra muska yazımı gibi şeylerin de yapılması yasaklanmıştır ve günah sayılmıştır. Dinimizce büyünün yasak edilmesinin ve günah sayılmasının en büyü nedeni , zarar vermek için kullanılmasıdır. Büyüler bir çok amaç için yapılırlar ve maalesef bir çoğu zarar vermek ve ya intikam almak için yapılmışlardır.

Aslına bakacak olursak büyüler ne amaçlarla yapılırsa yapılsın günahtır. Büyü yapıldığında büyü yapılan kişinin kendi iradesi ve karar alma hakkı elinden alındığı için büyük günahtır. Herkesin ayrı bir kaderi vardır ve insanların kendi payına düşen kaderlerini yaşamaya hakkı vardır, büyü yapıldığında bu kader değişmektedir. Büyüler iyi amaçlar ile yapılabilirler, bazen kısmet açmak ve yine en çok yapılan evlenme büyüsünün günah olmadığını sayanlar vardır. Gerçek böyle değildir. Herkes kendini yaşar, Allah dilerse o kişiye bir eş verebilir ve yine kısmet açmak isteyenler de de bu durum aynıdır. Allah dilerse rızkı da kısmeti de verir. Büyü yolunu kullanmak yice Allah ın kararlarına karşı çıkmaktır. Dinimizde büyü yapmak ve yaptırmak büyük günahlardan biridir, Allah a karşı gelmektir. Bu yüzden büyü yapmak günahtır ve kimsenin büyü yapması ve ya yaptırması tavsiye edilmez. Kimsenin başka birinin ve kendisinin kaderini Allah ın taktiri olmadan değiştirmeye hakkı yoktur. Kimsenin kaderi ile oynanamaz ve dinimizde büyülerin asla affedilecek günahlardan olmadığı kesin bir dil ile ifade edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here