ESMAÜL HÜSNA OKUMA ADETLERİ

0
277

Esmaül hüsna okumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken unsurlar vardır ve bu kişi bunları yerine getirerek esmaül hüsna yı okuması gerekir. Kişi esmaül hüsna okumaya başlamadan önce ALLAH ın izni ile 2 rekat namaz kılması gerekmekte. Kişi namazını kıldıktan sonra sessiz sakin ve bunula birlikte haram olan bir şeyin olmadığı bir yerde okunması en iyisi olacaktır. Kişi bunu da yerine getirdikten sonra elbette her şeyde olduğu gibi besmele çekip öyle okumaya başlaması gerekecek. bilindiği gibi her esmanın sayısı vardır ve kişi kaç adet okuyacağını ve bilir ve bunu ağır bir şekilde okuyarak yapması gerekmekte. Esmayı her okuduğunda sonuna CELLE CELALÜHÜ (Yüce ve aziz ) denerek devam edilir. Bunların ardından kişinin isteği ve dileği her ne ise bu istenir. Şunu belirtmekte fayda var her zaman, kişi kendisi için hoş olmayan bir şeyi başkası için istemek amacı ile esma okumamalıdır.

Esmalarda ismi geçen isimler EBCED İ KEBİR usulü ile hesaplanmış ve aynı zamanda hangi isim hangi hacet ve dilekler için kaç kez okunması gerektiğini belirtmiştir. Bu yüzden esmalar okunurken dikkat edilerek okunması gerek ve kişi bunu kötü niyetler için asla okumamalı. Esmaların okunması büyük din alimleri tarafında ortaya atılmış ve bunları bizzat kendileri denemiş ve faydalarını görmüşlerdir ve bunların sayısı da ona göre belirlenmiştir.

Esmaül hüsna kısaca ALLAH ın güzel isimleridir ve yine bu isimlerin her biri ALLAH ın bir özelliğini ifade etmekte. Bu esmaların her biri bir dilek için ve bu dileğin kabul olması hükmünde olur. Kişinin dileğine göre mutlaka bunun bir esması vardır ve yine kişinin dileğine göre okuması gereken esma sayısı vardır. Kişi bunlara dikkat ederek okuma yapması gerekir. kişi kendisini şirin göstermek isterse bunun bir esması vardır ve bunun da bir adedi vardır ve kişi buna göre okuması gerekir. kişi aşk esması ile okuma yaparak sevdiğini kendine bağlayabilir. Dediğimiz gibi esmaların sayıları ve adetleri çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here