FAZLA ZİKİR ZARARLI MI

0
285

İnsanlara yüce rabbimiz tarafından gönderilen en büyük lütuf kuran-ı kerimdir. İnsanlar doğru ve güzel olan her şeyi kuran dan öğrenmişlerdir. Kuran-ı kerim insanlara yol göstermek için indirilmiştir aynı zamanda. Peygamberimiz ve kuran-ı kerim gelmeden önce insanlar büyük bir sapıklık içinde yaşamaktaydı ve yüce rabbimiz insanlara peygamberimiz ile birlikte kutsal kitabımız olan kuran-ı kerim i indirmiştir. İnsanlar her konuda kuran-ı kerimden faydalanmışlardır. yüce yaratıcımız olan Allah a ne kadar şükretsek azdır.

Yüce rabbimiz bize kötülüklerden korunmak için okunması gereken ayet ve duaları da indirmiştir. Kötülükler de yine yüce rabbimizin izni doğrultusunda gerçekleşir ancak insanlar dua ederek bunlardan uzak kalıp korunabilir ve Allah bunun için bize kutsal kitabımızı göndermiştir, insanlar bol bol dua edip şükretsinler diye. Yoksa yüce rabbimizin bizim dualarımıza hiçbir şekilde ihtiyacı yoktur. O her şeyden münezzehtir. İnsanlar okusun öğrensin diye kuran ı kerim indirilmiştir.

Bol bol dua etmek ALLAH ın isimlerini zikretmek hiçbir sayıya tabi tutulmamıştır tutulmaz da. Yüce Allah ı yüceltmek ve şükretmek için yapılan zikirler oldukları için kimseye hiç bir zararı yoktur. Zarar vermesinin aksine çok fazla faydası vardır, çünkü Allah ın isimlerinin hepsinin bir anlamı vardır ve insanlar bunları sürekli okuyup kendilerine fayda sağlamıştır. Yüce rabbimiz her şeyi insanoğlunun önüne sermiş, faydalansınlar diye. Allah ın isimlerinin zikredilmesi de bir şükür duasıdır. Bu yüzden yüce Allah ın isimlerini zikretmek ve dua etmek kimseye hiçbir şekilde zarar vermez. İsteyen herkes ne kadar isterse okuyabilir ve zikredebilir.

Esmalar ise, belli zamanlara ve sayılara tabi tutulmuşlardır. Ne zaman ne kadar okunacağına ise, ilim sahibi insanlar yani din alimleri belirlemiştir. Her şeyde nasıl bir kurallar zinciri var ise, esmalarda da uyulması gereken kurallar olur ve bu kurallar yine ilim sahibi insanlar tarafından belirlenir. Her esmanın bir anlamı ve dua şekli olur, bunlara uyulmadan yapılan ve okunan dualar olsun esmalar olsun okuyan kişiye biraz ağır gelebilir ve taşımayabilir. Bu yüzden ilim ve bilim sahibi insanlar her kişiye belli sayılarda esmalar verir okusunlar zikretsinler diye, yeni başlayan kişilere verilen esma sayısı, sürekli esmaları zikreden kişilerden değişik olacaktır.

 

TEILEN
Önceki İçerikFallar
Sonraki İçerikFİRKETE BÜYÜSÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here