GECE ISLIK ÇALMAK UĞURSUZLUK GETİRİR Mİ ?

0
382

Tarihten günümüze değin insanlar kendilerine uğursuzluk getirecek olan her şeyden uzak durmak istemişlerdir. bütün dünyanın insanlara uğursuzluk getiren bir takım batıl inançların olduğunu kabul etmişlerdir. Bunların başında 13 rakamı gelmektedir. Hatta bazı ülkelerde ev numaraları arasından 13 rakamı çıkarılmıştır. Yine çok yaygın bir inanç olan ve uğursuzluk getirdiğine inanılan inanç merdiven altından geçmektir. Bunun nedeni ise, duvara dayanmış bir merdiven üçgen şeklini oluşturur ve mısır da üçgenlerin kutsal olduğuna dair bir inanç bulunmaktadır, üçgenlerin içinden geçmek tanrılara saygısızlık ve baş kaldırma anlamı taşımaktadır ve bu üçgen içinden geçen kişiler cezalandırılmıştır. Bu yüzden bir çok kişi merdiven altından geçmenin uğursuzluk getirdiğine inanır ve bu yüzden merdiven altlarından uzak dururlar.

Batıl inançların bir diğeri ise gece ıslık çalmaktır. Bunun uğursuzluk getirdiğine inanılır. Her ne kadar bunun batıl olduğu bilinse de insanlar yine de yapmak istemezler. Bu konu hakkında birçok görüş vardır, kimileri ses çıkmasın diye bunun söylendiğini öne sürer, kimi de daha farklı bir yaklaşım sergiler. Dinimizce gece yarısı ıslık çalınmasının uygun olmadığı bilinir. Gerekli olmadığı halde çalınan ıslık şeytanı cinleri ve ya negatif enerjileri beraberinde getirdiği rivayet edilmektedir. Japonya da gece ıslık çalındığında yılanların o gece ıslık çalan kişiyi ziyaret ettiği rivayet edilmiştir. Bizim dinimizde ise gece çalınan ıslık kötülükleri getirir. Özellikle mezarlıktan geçerken ıslık çalınırsa ve ya şarkı türkü söylenirse bu mezarlıkta yatan ölülere saygısızlık anlamına gelir. Bunları yapan kişilerin çarpıldığı söylentiler arasındadır. Mezarlıktan geçerken yapılması gereken ölülere selam vermektir, bunun yerine ıslık çalmak saygısızlık olur, bu yüzden dinimizce kutsal olan yerlerde böyle saygısızlık yapanlara şeytanın cinlerin musallat olmaları normal karşılanabilir.

Çocukluktan itibaren hepimize yasak edilen davranışların birisi de gece ıslık çalmamamızdır. Büyüklerimiz her zaman uyarmışlardır. Gece çalınan ıslığın uğursuzlukları şeytanı çağırma yolu olarak görmüşlerdir. Gece çalınan ıslığın uğursuzluk getirmesinin yanı sıra dinimizce hoş karşılanmayan bir durum olduğundan yasak edilmiştir. Elbette buna inanmayan kişiler de oldukça fazladır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here