GECE TIRNAK KESMEK UĞURSUZLUK GETİRİR Mİ ?

0
272

Batıl inanışlara göre bir kişiye uğursuzluk getiren bir çok şey vardır. İnsanlar zaman içerisinde bunlara öylesine inanmışlardır ki kişiler bunları yapmamaya oldukça özen göstermişlerdir. İnsanları bu inançlara iten en önemli faktör korkudur. İnsanlar merdiven altından geçmekten çok korkar, özellikle mısır da merdiven altından geçmek yasaklanmıştır, merdiven altından geçen kişi tanrılara meydan okumuş sayılıyorlardı ve buradan geçen kişi ceza alıyordu. Her ne kadar batıl bir inanç olsa da insanlar bunlara inanmışlardır. bir örnek verecek olursak 13 rakamı güzel bir örnek teşkil eder. Tüm dünyaca kabul görmüş batıl bir inançtır, hatta bazı ülkelerde 13 rakamı ev numaralarına verilmek istenmemiştir.

Yine bu batıl inançlardan birisi ise gece tırnak kesmektir. Gece kesilen tırnağın uğursuzluk getirdiğine inanılır. Eski insanlar geceleri karanlıkta ya da yetersiz ışıklarda oturup öyle ortamlarda yaşıyorlardı. gece kesilen tırnak sıçradığından dolayı etrafa saçılıyordu, bu yüzden böyle bir düşünce ortaya atılmıştır, bu sayede insanlar geceleri tırnak kesmekten vazgeçmişlerdir. Bir başka düşünce ise eski insanlar yani çok tanrılı olan dönemlerde büyü yapılırken , büyü yapılacak kişinin bir parçasından yararlanılması gerekiyordu. Tırnak gece kesildiği için karanlıkta sıçrayabilir ve büyü yapacak kişinin eline çok rahat geçmesi ihtimaline karsı insanlar gece tırnak kesmekten kaçınmışlardır. İnsanlar kendilerine yapılabilecek kara büyülerden korunmak için kestikleri tırnağı atmak yerine toprağa gömmüşlerdir. Çünkü kara büyüler yapılırken kişinin saçı tırnağı ve ya kanından yararlanılıyordu. Kimse kendisine kara büyü yapılmasını istemediğinden bu tür şeylere dikkat ederek yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu yüzden insanlar gece yarısı saç taramaktan dahi çekinmişlerdir.

Dinimizce böyle şeylerin uğursuzluk getirdiği sadece hurafedir. Bir kişi böyle şeylerin uğursuzluk getireceğine inanırsa Müslümanlıktan çıkabilir. Her ne kadar bu şekilde söylesek te insanlar günümüzde hala böyle şeylere dikkat ederek yaşıyorlar .bunun nedeni ise günümüzde hala kara büyülerle uğraşan insanların sayısının fazla olmasıdır. uğursuzluk getiren şeyler gibi gece tırnak kesmenin de uğursuzluk getirmesi diye bir şey mümkün değildir. İnsanların böyle şeylere inanması sadece batıl bir inançtır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here