HACAMAT DUASI NEDİR

0
380

Öncelikle hacamat nedir neden yapılır sorularını cevap aranırsa daha iyi olacaktır. Öncelikle hacamat dediğimiz yöntem kişilerin fiziksel hastalıklarında ve tıbben kabul edilmiş bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir. Bu tedavi yöntemi peygamber zamanından günümüze gelmeyi başarmıştır. Hacamat bir sünnet olup peygamber efendimize miraç ta verilmiştir. Peygamber efendimizin sünnetlerine uymanın makbul olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Hacamat vakum usulü ile vücudun çeşitli yerlerinden kan almaktır. ancak önemli olan nokta bu kan damardan alınmaz. Bu yöntemde vücudun çeşitli yerlerinden belirli bir gün ile alınan bir kandır. Hacamat nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak eğer, önce bir bardaktan yardım alınarak kan alınacak yere vurulur ve orayı havasız bırakılarak uyuşturulur. Bu uyuşturulan ter bir neşter yardımı ile et ile deri arasını 2 ve ya 3 milim kesikler atılarak yapılır. Kılcal damardan kan gelmeye başlıyor, bu genelde 3 defa tekrarlandıktan sonra tedavi olunabilir. bu tedavi yöntemi 20 25 dk sürmektedir. Vücuttan ortalama 300 350 gr kan çıkartılmaktadır.

Hacamatın bir çok faydası olduğunu bilmeyen yoktur. Hacamat ile dolaşımı bozan fazla asitler dışarı atılır. Kan ve dokulardaki gaz ve toksinleri atmasının yanı sıra ödemleri çözer, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücuda direnç kazandırır. Beyin fonksiyonlarını canlandırır. Ağrıları giderir ve bunun yanında hastalıkları önler.

Elbette her yaş grubuna uygulanmamaktadır. 7 yaş ve altındakilere yapılmamaktadır, 7 yaşını doldurmuş ve 70 yaş altındakilere yapılabilmektedir. Halk arasında yanlış bilinen şey ise, kadınların adet görmelerinden dolayı hacamat işlemine gerek olmamasıdır. Adet şifayı gerektirmez şifa için hacamat olmaları gerekmektedir. Peygamber efendimizin eşleri de hacamat olmuşlardır ve bununla birlikte büyük alimler 3 ayda bir hacamat olurlarmış. Efendimiz miraç tan inerken hangi melek cemaatine rastlasam ey Muhammet (s.a.v)ümmetine hacamat olmalarını emret demiştir.

Elbette hacamat işleminin yapılmaması gereken kişiler de bulunmaktadır. Çok yaşlanmış ve zayıf kişilere kalp yetmezliği olan insanlara, hamilelere , herhangi bir yeri kesildiğinde kanı durmayan kişilere, aşırı kansız kişilere, AIDS olanlara ve küçük çocuklara yapılmamaktadır.

TEILEN
Önceki İçerikHACAMAT BÜYÜ BOZAR MI
Sonraki İçerikHACAMAT NEDİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here