HANGİ MALZEMELERDEN TÜTSÜ YAPILABİLİR ?

0
360

Tütsüler tarih boyunca çok sık kullanılmıştır. Tütsüler kullanılış amaçlarına göre çeşitlilik gösterirler. Tütsünün ilk ortaya çıktığı zamanlarda şifa amacı ile hayvan kemikleri bile kullanılıyordu. Bildiğimiz tütsüler ise bitkilerin kurutulması ile yapılmaktadır. Her bitkinin etkisi ve kokusu farklıdır. Bazı bitkiler şifa vermesinden dolayı ve insan şifa bulmak için bu tütsülerden faydalanmıştır. her hangi bir tütsünün yapılması için bitkinin kurutulması gerekmektedir.

Yukarıda dediğimiz gibi her bitkinin kokusu ve çevresine olan etkisi faklıdır. Kişi şifa amaçlı mı kullanmak istiyor, yoksa sadece güzel kokmasından dolayı mı İstiyor, bunu öğrenmek ve ona göre tütsü kullanmak gerekir. bir çok bitki çeşidi ve bu bitkilerden yapılan tütsüler vardır. Bunları örnek ile açıklarsak eğer, nane ve lavantadan yapılan tütsüler genel olarak rahatlatma amacı ile yapılan tütsülerdir. Şifa amaçlı yapılıyor ise çörek otu ve üzerlik tohumundan yapılan tütsülerden yararlanılır. Bu tüsüler ortama ve kişiye ruhsal açıdan şifa verir negatif enerjiden arındırılır. Bu tüsüler şifa amaçlı yapılırken aynı zamanda arınmak için yapılan tütsülerdir.

Pekela bir tütsü nasıl yapılır. Aslında çok kolay bir yapımı vardır. marangozhane den alınan ince çekilmiş talaş, ağaçlardan elde edebileceğimiz sakız ve ya reçineler, gerisi kişinin ne amaçla tütsüyü yapmak istediğine kalıyor. Kişi rahatlamak amacı ile yapmak istiyorsa nane ve ya lavanta gibi aromalar tercih edebilir. Bir arınma ve ya şifa amaçlı yapmak istiyor ise çörekotu ve üzerlik tohumunu çok rahatlıkla kullanabilir. Tütsü yapmak isteyenin tercih edeceği bitkileri bulduktan sonra gerisi çok kolay, aynı zamanda tercih edilen bitkilerin yağları da kullanılabilir. Kişi bu malzemeleri kulak memesi kıvamında yaptıktan sonra bulacağı bir çöp şiş in etrafına sararak bir tütsü elde etmiş olacaktır. Tütsü yapımı çok kolay olsa bile etkisi insana oldukça fazladır. Tarihten günümüze değin insanlar tütsülerden hiç vazgeçmemişlerdir. Tarihin her döneminde tütsüler varlığını korumuştur. Tütsüler sayesinde ortamlar güzel kokmuştur. İnsanlar için bir rahatlama yöntemi haline gelmiştir. Her insanın evinde kolaylıkla istediği tütsüyü yapabilir. Kişi sadece hangi bitkinin ne faydası var ve kişi ne istiyor buna karar vermesi yeterlidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here