İFRİT NE DEMEK

0
420

İfrit kelime anlamı olarak düşmanını her zaman yenen, onu toza bulayan, kurnaz ,hilekar, işini başarıyla bitiren anlamını taşımaktadır. Önceden genel bir sıfat olarak kullanılırken, daha sonra kuran da bahsi geçen ayetlerde cinlerden ifrit kelimesi, bu sıfatın cinler için kullanılmasına neden olmuş. Bu kelime cinlerden ziyade şeytani ve habis bir grup için kullanılmıştır.

Cinler alemi dediğimiz bir alem var ve bu alemdeki cinler dumansız ateşten yaratılmışlardır. Bedenleri yok ve tamamen enerjiden ibaret olurlar. Cinlerin de kendi alemlerin de bir yaşamları ve hayatları vardır, bilinç ve irade sahibi ruhani varlıklardır. İnsanların bir çoğu bu varlıkları merak ederek görmek istemişler ancak insanların bu bedensiz varlıkları görmesi oldukça zor tabiki. Bu durum cinler için geçerli değildir, her ne kadar insanlar onlarla iletişim kurmakta zorlansa da bu bedensiz varlıklar çok kolaylıkla insanlar ile iletişim kurabilir ve aynı zamanda insanları etkileri altına alabilirler. Dinimizce iblis şeytan adı verilen varlık cinlerin soyundan gelmekte ve şeytan olarak ta tanımlanmakta. Bu varlıklar tamamen kötüdür dersek yanılmış oluruz elbette, bu varlıkların aleminde de şeytana tapan ve Müslüman olanlar vardır. Onlarında tıpkı insanlar gibi bir yaşamları vardır, evlenir ve çoğalırlar. İnsanlara büyü yolu ile musallat edilen cinler olduğu kadar cin çarpması diye bilinen çeşitleri de vardır. İnsanlar bu varlıklardan üstün yaratılmışlardır, ilmi insanlardan öğrenirler. Onlarda gündüz iken biz de gecedir, bunun nedeni ise boyut farkından kaynaklanır. Bizler 3. Boyutu yaşarken onlar 4. Boyutta yaşarlar. Bu yüzden peygamber efendimiz geceleri çocukları dışarı çıkarmayın ve kapıları kilitleyin. zira onlar kilitli kapıları açamazlar demiştir. İfrit dediğimiz bu varlık cinlerin en güçlü olanıdır ve şeytanidir. Onlarla baş etmek oldukça zordur. Şeytanın tanımlarını taşıyacak kadar kötülükle doludur.

Bu alemde ifritlerin gücünden diğerleri korkar, çok güçlü oldukları için onlara kafa tutacak cinler pek yoktur. İpe sapa gelmez kuralları önemsemez. Musallat olduklarında ne yaparlarsa yapsınlar musallat olduğu kişiyi bırakmak istemez. Cinlerden olan ifrit grubu ile baş etmek oldukça zordur. Onlardan kurtulmak isteyen kişilerin iyi bir hocadan yardım almaları şarttır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here