KADER GERÇEK MİDİR?

0
250

Kader kavramı elbette gerçektir. Müslümanlığı yaşan kişilerin hepsi kadere inanır ve aynı zamanda kader kavramı islamın şartlarından biridir. İslam dinine mensup olan ve bununla birlikte Müslüman olan her insan kadere mutlaka inanır. Kader kavramı biraz karmaşık bir durumdur. Cüzi ve külli irade vardır. Birisi insanın elinde olmaz bir diğeri ise, insanın elinde olur ve tercih hakkı vardır. Ancak her ne yolu seçerse seçsin yine kaderindeki yola çıkacaktır

Bilim açısından bakıldığında kader kavramı insan bilincinden birkaç saniye ilerde olduğu araştırmalar sonucu çıkan bir durumdur. Kader kavramı insanlığın her döneminde araştırılmış bir kavramdır. Bilim adamları ve filozoflar tarih boyunca bu kader kavramını araştırıp belli bir sonuca ulaşmaya çalışmışlardır. Her ne şekilde olursa olsun kader kavramı tartışmaya açık bir konu olmuştur. Dinimizde sorgulama pek olmadığı için islamiyeti yaşayan herkes kadere inanır. Kader insanın alnına yazılı olan yazgıdır. Kader kavramına göre insanın hayatı boyunca yaşayacağı her şey zaten yazılıdır ve kişi zamanı geldiğinde kaderinde yazılı olan her şeyi yaşayacaktır, kaderinden kaçışı yoktur hiçbir şekilde. İnsanlar kendi kararlarını verebilme yeteneğine sahip olmuştur her zaman ama ne karar verirse versin mutlaka verdiği karar kaderindeki karar olacaktır. Kişi çeşitli yollar denese ve yine kaderinde olan kararı verecektir bir şekilde, insanlar bunun önüne geçemezler.

İnsanlarda benlik hissi çok fazladır, insanlar yürüyor konuşuyor yemek yiyor ve hepsini kendisinin yaptığını zannediyor ve bu durumda insanlardaki nefis denilen benlik duygusu çok fazla hale geliyor. Böyle bir durumda insanlar küçük birer firavun haline dönüşüyor, halbuki bununla ilgi birçok ayet vardır. Bunlardan bir tanesi ,Allah dilemezse, siz dileyemezsiniz. Gerçekten Allah bilen ve hikmet sahibidir ayeti vardır. Burada her şeyin ALLAH ın izni ile gerçekleştiğini ve insanların kendi üzerinde hiçbir hükme olmadığını ve bununla birlikte bunların hepsinin ALLAH ın lütfu olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu yüzden kader kavramı dinsel ve bilimsel açıdan bakıldığında farklı olmuştur ve kader kavramı tarih boyunca her zaman tartışmaya açık bir konu olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here