KARABASAN NEDİR?

0
280

Karabasan dediğimiz bu durum, gece yarısı uykunun en derin olduğu anda aniden gerçekleşir ve kişinin gerilmesi ve korkarak uyanmasına neden olmasının yanı sıra fiziksel sonuçların gerçekleştiği bir durumdur. Karabasan dediğimiz bu durum genellikle 4 ve 12 yaşları arasında çocuklarda meydana gelen bir durumdur. Karabasan olayına maruz kalan çocuklar çığlık atabilir, kaçmaya çalışabilir ve yerinden kalmaya çalışmak gibi duygusal ve fiziksel tepkiler verebilir. Bu tepkilerin birkaç dakika sürdüğü gözlemlenmiştir. Bu duruma maruz kalan bir çocuk sabah kalktığında hiçbir şey hatılamıyor olur. Uyurgezerlik dediğimiz durumda karabasan gibi çocuklarda sıklıkla görülen bir durumdur.

Çocukların bu durumu yaşaması 4 12 yaşları arasında sıklıkla görülmesine rağmen ergenlik çağında da böyle durumlarla karşılaşıldığı oluyor. Kişi böyle bir durum yaşadığında yerinden kalkmak istese dahi kalkamaz ve hareket edemez, çığlık atmak ister fakat atamaz, konuşmaya çalışır konuşamaz. Bu durum yaşanırken çeşitli halisünasyonlar görebilirler. Yine aynı şekilde uykunun en derin anında gerçekleşir. Bazı çocuklar ayda bir ve ya iki kez bu durumu yaşarken bazı çocuklar çok sık yaşarlar ve korkudan kendilerine zarar verirken aynı zamanda çevrelerine de zarar verebilirler. Bu durumu çok sık yaşayan çocuklar kimseyle konuşmak istemezler, bu çocuklar yaptıklarının farkında bile olmazlar uyandıklarında kafaları karışık ve yorgun olurlar. Böyle durumlarda uyurgezerlik te eşlik edebilir. Bazen de bu durum bir sinir krizi olarak tanımlanabilir. Korku filmi seyretmiş ve ya korkunç bir hikaye dinlemiş olabilir bu da karabasanın olmasına sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda anne ve babanın çocuğu sakinleştirmeleri ve rahatlamasını sağlamaları gerekmektedir.

Bu durumu çok sık yaşayan bir çocuk bir uzmandan yardım almak zorundadır. Çocuğun bu kadar korkmasına ve ya bu durumların oluşmasına neden olan şeyleri gün yüzüne çıkararak çözüm yolları önerecektir. Karabasan durumunun bir uyku felci olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İnsanlar rüya gördükleri anda fiziksel olarak felç durumuna gelirler. Bu yüzden hareket edemez ve konuşamazlar uyanacakları anda bir şeyler gördüklerini zannederler .bu yüzden rahatlamak oldukça önemlidir bu gibi durumlarda.

TEILEN
Önceki İçerikKARABASAN CİN Mİ?
Sonraki İçerikKARABASAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here