NAMAZ KILAN HER KİŞİ DOĞRU İNSAN MI?

0
236

Namaz kılan her kişi elbette doğru insan değildir. Doğru insan olmak dini görevlerini yerine getirmek anlamına gelmez. Dinimizce namaz kılmak oruç tutmak zekat vermek hacca gitmek gibi islamın şartlarını yerine getirmek her insanın yapması gereken bir vazife olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak doğru insan olmak çok daha farklı bir kavramdır. Doğru insan olmak namaz kılmak ile ve ya da diğer islamın şartlarını yerine getirmek değildir. Doğruluk çok daha karmaşık bir durumdur.

Her namaz kılan ve aynı zamanda islamın şartlarını yerine getiren biri kul hakkı yiyor ise, yalan söylüyor ise dedikodu yapıyor ve insanların arasını bozan bir kişi ise bu kişi istediği kadar namaz kılsın islamın şartlarını yerine getirsin doğru insan olması mümkün değildir. İslamın şartlarını yerine getirmek kişinin ALLAH olan kulluk borcudur. Ancak doğru insan olmak çok daha farklı bir şeydir. Kişi her zaman güler yüzlü ve kimsenin kalbini kırmıyorsa, insanlar hakkında dedikodu yapmıyorsa ve bununla birlikte insanlara iyi davranıyor ve kimseyi kırmıyor ise bu kişi doğru insan olabilir,.

Çevremizde namaz kılan ancak kötü huyların hepsini bünyesinde barındıran insan sayısı çok fazladır ve bunun yanı sıra namaz kılmayı gösteriş için yapan kişi sayısı da çok fazladır. Çevremizde hoca sıfatını almış namazını kılan kişiler büyü de yapabilmektedir. Ancak dinimize göre büyülerin yapılması yasak haram ve büyük günahlar arasında yer almaktadır. Büyülerin islamda hiçbir şekilde yeri yoktur. Ancak namaz kılan ve islamın şartlarını yerine getiren kişilerin büyü işleriyle uğraştıklarını çevremizde çok rahatlıkla görebiliriz. Büyülerin iyi kötüsü yoktur ve dinimizce yasaklanmıştır. Bu kişilerin doğru bir kişi olduğu kim söyleyebilir ki, doğruluk kavramında kişiler kötü işlerle uğraşmaz, insanların kötülüğüne hizmet etmez ancak büyü yapmak ne kadar günah ve haram sayılsa da yapılan bir büyüyü bozmak ta kişilere farz kılınmıştır. Hoca dediğimiz kişiler büyüyü bozabilir ancak yine bu kişilerin büyü yapması yasaktır. Kısacası doğruluk kavramı namaz kılmak ile ilgili değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here