NAZAR BONCUĞU KORUR MU?

0
195

Nazar boncuğunun önemini açıklamadan önce nazarın ne olduğunu açıklamak en doğrusu olacaktır. Nazar bilimsel açıdan bakıldığında zihinde oluşan yoğun dalgaların göz ile karşı tarafa etki etmesidir. Nazar dediğimiz kavram dünyaca inanılmış bir kavramdır. Nazar değmesinden insanlar korktukları için çeşitli yöntemler ile korunmaya çalışmışlardır.

İnsanların nazardan korunmak için kullandıkları en yaygın yöntemler ise , ilk sırada kur an da geçen felak ve nas sureleri gelmektedir. Nazar değer kişi bunları okuduğunda nazarın etkisini yok eder ve ya etkisini büyük oranda düşürür. Hatta insanlar korunmak için cevşen takarlar ve çoğu kişinin üzerinde sıklıkla görürüz. Bir diğer yöntem ise elbette tütsülerdir, nazar ve negatif enerjilerden kurtulmak için en çok kullanılan bitki üzerlik tohumu ve çörek otu dur. Kişiler nazar ve ya negatif enerjilerin olduğuna inandığı her ortama bu tütsüleri yakabilirler , bu tütsüler yakıldığında dualar ile birlikte ortamın her köşesi dolaşılır ve dualanır. Böylece negatif enerjiler dağıtılmış olur ve kişi rahatlar. diğer yöntem ise nazar boncuğudur. Nazar boncuğunun nazardan koruduğu düşünülür, gözden gelen o zihinsel dalgayı mavi rengin dağıttığı ileri sürülür. Bu yüzden insanların genellikle mavi nazar boncuğu taktığını görürüz. Özellikle bebeklerin üzerinde bulundurulur, çünkü en çok bebeklere nazar değmektedir. Her ne kadar ülkemizde sıkça kullanılsa da pek etkili olduğunu söylenemez. Nazar boncuğu takan bebeklere de nazar değiyor ve bunu anlayan kişiler biliyorsa eğer dua okumaya başlıyor, bu da nazar boncuğunun pek etkili olmadığının kanıtı durumundadır.

İnsanlar her ne kadar nazar boncuğunun etkili olduğuna inanmış olsalar da bir o kadar etkisiz olduğuna inanan kısım da vardır. Mavi rengin rahatlattığı ve ortama ferahlık verdiği düşünülmektedir. Bu nedenle insanlar nazar boncuğunun nazarı önlediğine inanmasalar dahi mavi rengin huzur ve ferahlık vermesinden dolayı tercih ettikleri de bilinmektedir. Kişilerin nazardan korunmak için tercih edeceği seçenekler vardır fakat nazar boncuğu nazarı engeller mi dersek , buna cevap elbette hayır olacaktır. Nazar boncuğu kişiyi nazardan asla koruyamaz. Bunu bilerek diğer yöntemler tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here