NAZAR ETKİSİNDEN NASIL KURTULABİLİRİZ?

0
230

Nazar halk arasında göz değmesi olarak ta bilinmektedir. Nazar, arapça bi kelimedir ve bakmak görmek anlamını taşır. Nazar dünyaca kabul edilmiş ve dinimizce de inanılan bir olgudur. Nazarın insan zihninin oluşturduğu dalgalar ile çevresindeki kişi ve objeleri etkilediği bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. İnsan zihninin bu enerji dalgalarını kişi üzerinde yoğunlaştırması nazar dediğimiz kavramı ve kuran da da bahsedilen ve yer alan bu olguya nazar adı verilmiştir. Kuran da ve hadislerde de nazardan söz edilmiştir.

Kişiler yoğun duygular ile birine veya bir objeye baktığında , o zihindeki enerji dalgaları o kişi ya da objeyi etkileyebilir. Kişiler haset kin gibi ve yahut çok fazla beğenme hisleri ile yoğunlaştığında nazar değmesi olayı gerçekleşir. İnanışlara göre sarışın mavi gözlü ya da bal rengi göze sahip olan kişilerin nazarının daha çok değdiği öne sürülür . bununla birlikte kahverengi ve yeşil gözlü insanların daha fazla nazara geldikleri düşünülür. Nazar değen kişi bunu nasıl anlar sorusuna cevap verecek olursak, nazar değen kişi sürekli esner, başına aniden bir ağrı girer , yolda giderken ayağını burkar ,burkmasının yanında düşme dibi durumlar da oluşabilir. Nazar sadece insanları etkilemez, eşyalara da değebilir, aynaya bakarken ayna çatlayabilir. Bunlara bakacak olursak nazarın ne kadar etkili olduğu da görülebilir.

Nazardan korunmak için çeşitli yollar ve yöntemler vardır. Kuran da nazar ile ilgili dualar ve bu duaların başında ise felak ve nas sureleri gelir . Nazar değen kişi kalem suresinin 51. Ve 52 . ayetlerini okuyarak nazardan kurtulup rahatlayabilir. Nazar değen kişi bunları okuduğunda mutlaka rahatlayacaktır. Bunun yanı sıra değişik inanışlar da bulunmaktadır, mavi boncuk ve kehribar taşının nazarı yok ettiği gibi görüşler vardır. Bu taşların nazarın etkisini dağıttığına inanılmaktadır. Kişi bunları taşıyarak nazarın etkisinde kalmaktan kurtulabilir. Bunların o bahsettiğimiz enerji dalgalarını dağıttığı öne sürülmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi nazar çok etkili olup aynı zamanda zarar verebilen bir olgudur. Kişinin kendisine nazar değdiğini anladığında ise belirttiğimiz duaları okuması faydalı olacaktır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here