ŞEYTAN KİMDİR?

0
250

Şeytan kelimesi İbranice kökenlidir ve satan anlamına gelmektedir. İlk insan hz. Adem topraktan yaratılmış ve ilim ile nimetlendirilmiştir. Diğer yaratılanlardan üstün kılınmıştır. Melekler hz. Adem e hürmet gösterip saygı duyup üstünlüğünü kabul etmişlerdir. İblis olan şeytan ise hz. Adem i kıskanmıştır. Onun üstünlüğünü çekememiştir ve hz.Adem e itaat etmek istememiştir. Kibir ve gurur iblis i ele geçirmiştir ve bu duygular yüzünden de felakete uğramıştır. Hz.Adem e ilk bağlılığını gösteren melek Cebrail olmuştur, Cebrail in ardından Mikail, ardından İsrafil melekleri itaat etmişlerdir. İblis ,hayırdan ümidi kesmiş pişmanlık ve üzüntü duyan anlamına gelmesiyle birlikte, iblis denilen bu melek hz. Adem e itaat etmek istememiştir. Bunun nedenini ise, meleklerin ateşsiz duman da onun ise topraktan yaratıldığını öne sürerek itaat etmemiştir. Bu yüzden meleklerin arasından kovulmuş ve cezalandırılmıştır ve bu sebep yüzünden şeytan ismi ile anılmıştır.

Şeytan arapça da satane anlamına gelir. Hayırdan uzak olan kötülükleri simgeleyen isyan eden ve zarar veren her şeye şeytan denilmiştir. Şeriat kurallarına göre ise, Allah ın hz. Adem e secde emrini yerine getirmemiş isyan etmiş cennetten çıkarılmış ve insanların düşmanı olduğu bir varlıktır. Her dinde ve her kültürde şeytan kötülüklerin anası olarak anılmıştır. Şeytan insanların baş düşmanı olduğu için şeytan a uyma sözü çok sık kullanılmaktadır. sürekli kötülük yapan insanlara da şeytan denildiği olmuştur.

Şeytan her dinde kötülüklerin simgesi olarak yer almıştır. Şeytan nefsine yenik düşmüş ve duygularına esir olarak isyana gitmiştir. Hz. Adem in kendisinden üstün yaratılmasına tahammül edememiştir. Yüce yaratıcının kararına itaat etmemiş ve hz. Adem in üstünlüğünü reddetmiştir. Yüce yaratıcının kararına saygı duymadığı için cennetten çıkarılmış ve lanetlenmiştir. Kıyamet kopana kadar süre verilmiştir. O vakte kadar Allah a itaat eden tüm insanları yoldan çıkaracağına and içmiş ve bu yüzden Allah a inanan kulları yoldan çıkarmak için her şeyi yapmıştır. İnsanlara kötülükleri güzel bir şekilde göstererek dinden çıkmalarını sağlamaya çalışmıştır. İnsanlar bu yüzden ve Allah ın gazabından korktukları için şeytana uymamaya özen gösterirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here