ŞEYTAN NEDİR?

0
270

Şeytan kelimesi İbranice kökenli olup satan anlamını taşımaktadır. İlk insan hz. Adem topraktan yaratılmış ilim ile nimetlendirilmiştir. Diğer yaratılanlardan üstün kılınmıştır. Melekler hz. Adem e hürmet gösterip saygı duyup üstünlüğünü kabul etmişlerdir. İblis olan şeytan ise hz. Adem i kıskanmıştır. Onun üstünlüğünü çekememiştir ve hz.Adem e itaat etmek istemiştir. Kibir ve gurur iblis i ele geçirmiştir ve bu duygular yüzünden felakete uğramıştır. Hz.Adem e ilk bağlılığını gösteren melek Cebrail olmuştur, Cebrail in ardından Mikail, ardından İsrafil melekleri itaat etmişlerdir. İblis ,hayırdan ümidi kesmiş pişmanlık ve üzüntü duyan anlamına gelmesinin yanında, iblis denilen bu melek hz. Adem e itaat etmek istememiştir. Bunun nedenini ise, meleklerin ateşsiz duman da onun ise topraktan yaratıldığını söyleyerek itaat etmemiştir. Bu yüzden meleklerin arasından çıkarılmış ve cezalandırılmıştır ve bu sebep yüzünden şeytan ismi ile anılmıştır.

Şeytan arapça da satane anlamına gelir. Hayırdan uzaklaşan kötülükleri simgeleyen isyan eden ve zarar veren her şeye şeytan denilmiştir. Şeriat kurallarına göre ise, Allah ın hz. Adem e secde emrini yerine getirmemiş isyan etmiş cennetten kovulmuş ve insanların düşmanı olduğu bir varlıktır. Her dinde ve her kültürde şeytan kötülüklerin anası olarak anılmıştır. Şeytan insanların baş düşmanı olduğu için şeytan a uyma sözü sıkça kullanılmaktadır. çok kötülük yapan insanlara da şeytan denildiği olmuştur.

Şeytan her dinde kötülüklerin simgesi olarak bilinmektedir. Şeytan nefsine yenik düşmüş ve duygularına yenilerek isyana gitmiştir. Hz. Adem in kendisinden üstün yaratılmasına tahammül edememiştir. Yüce yaratıcının kararına itaat etmemiş ve hz. Adem in üstünlüğünü kabul etmemiştir. Yüce yaratıcının kararına saygı duymadığı için cennetten kovulmuş ve lanetlenmiştir. Kıyamet kopana kadar süre verilmiştir. O vakte kadar Allah a iman eden tüm insanları yoldan çıkaracağına yemin etmiş ve bu yüzden Allah a inanan kulları yoldan çıkarmaya çalışmıştır. İnsanlara kötülükleri çok güzel bir şekilde göstererek dinden çıkmalarını sağlamaya çalışmıştır. İnsanlar bu yüzden ve Allah ın gazabından korktukları için şeytana uymamaya gayret gösterirler.

TEILEN
Önceki İçerikŞİRİNLİK AYETİ
Sonraki İçerikŞEYTAN KİMDİR?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here