VEFK CAİZ Mİ?

0
224

Vefk caiz mi sorusuna cevap elbette caiz dir. Vefk büyü değildir ve insanın kaderini değiştirme gibi bir durum yoktur. İnsanın kaderinde vefk yaptırması ve ya da hazırlatması var ise kişi zaten bu vefki yaptırıp hazırlatacaktır. Kişi kendini koruma altına alması elbette günah değildir ve ayrıca tam olarak caiz dir. Vefk ler büyü kapsamına girmeyen kişinin kendini koruma altına almasıdır sadece. Vefk hazırlamak ve ya yaptırmak kolay değildir. Vefk hazırlamak için kişinin havas ilminin bilgisine sahip olması gerekmektedir. Havas ilmini bilen ve alanında uzman birinin yardımı ile ancak vefk ler hazırlanabilir.

Vefk in anlamına bakacak olursak eğer, vefk uyum ve denge anlamına gelmektedir. Vefk ler sağdan sola yukarıdan aşağıya ve yahut bir köşeden bir köseye ve evlerindeki sayıların toplamı birbirine eşit olduğundan dolayı bu ismi vermişlerdir. vefk uyum ve denge anlamına gelmekte. Dinimiz yönünden bakıldığında ise vefk tesirli ve etkili dua anlamını taşımaktadır. Vefk ler ruhsal alemde bir problemi bir sorunu varsa bu problemin ortadan kaldırılması ve ya da giderilmesi için ruhsal alemden sema katlarına açılan bir tünel olarak ta açıklayabiliriz.

Vefk çeşitleri de fazla sayıdadır. Belirli bir amaç doğrultusunda hazırlanan bu vefkler kelime sayılar ve yine belirli zamanlar eşliğinde yapılan ve bunların bir kağıda geçirilmesi ile yapılan şekillerdir. Belirli bir amaç için yapılan ve hazırlanan vefk ler belli kurallara uygun olarak hazırlandıktan sonra dereceli hizmetliler ve o derecelilerin isimleri de yazılır. Bu dereceli hizmetliler ise dua yolu ile istenen ve yine aynı zamanda yeminler ile ve yüce ALLAH ın izni ile görevli olurlar. Hazırlanan bir vefk bu şekilde hayat geçirilir.

Verk ler çizildikten sonra her sırada bulunan kare sayısına ya da özelliklerine göre adlandırılır. Örneğin bir sırada iki kare varsa ikili 3 kare daha var ise 3 lü vefk hazırlanır. Vefk ler de kendi içlerinde gruplara ayrılırlar. Yani vefk hazırlamak çok zor olduğundan dolayı uzman birinden yardım alınarak yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here